Film Bütçesi Neye Göre Ayarlanır ?

Film bütçesi, gelir ve giderlerin çizgisel bir şekilde muhasebe edilerek, gelir ve giderlerin dengesi arasındaki farkı olabildiğince düşürmeye göre ayarlanır. Film çekmek için yeterli kaynak bulma ve bu kaynağı en verimli şekilde kullanarak harcamaları olabildiğince aza indirgeme için izlenmesi gereken birkaç yol vardır. Bu yollar, Mekan çekimleri, Ekipman, Storyboard vb. gibi sıralanabilir.

Mekan Çekimleri

Mekan çekimleri film yapım süreçlerinde en çok bütçe ayrılan süreçlerden bir tanesidir. Bu yüzden aynı mekanlarda geçen sekanslar, aynı günlere ve ya haftalara denk getirilerek aynı zamanda çekmeye özen gösterilir çünkü mekan kiraları göz önüne alındığında bu daha hesaplı bir yol olarak tercih edilir. Filmin bütçesine katkı sumak ve harcamaları en aza indirgemek için izlenilmesi gereken temel yollardandır ki zaten film çekimleri de buna göre ayarlanır.

Ekipman

Ekipmanların kiraları çok pahalı olabildiği gibi kullanışı da o kadar masraflıdır. Bu yüzden, aynı ölçekler, objektifler gerektirecek sahneler de film çekim sürecine göre ayarlanır ve bu süreçler de yukarıda belirtiğimiz gibi aynı zamanlara denk getirilerek oluşum süreci tamamlanmaya çalışılır.

Storyboard

Film Bütçesi Neye Göre Ayarlanır ?Storyboard nedir ve neye göre kullanılır? Sorularına cevap verecek olursak, ”hikaye tahtası” anlamına gelen bu terim, film çekim sürecini kolaylaştıran ve senaryoya göre kullanılan masrafları azaltıcı bir etkiye sahiptir. Bir diğer tanımıyla senaryonun resimli halidir. Senaryonun bütün aşamaları bir zemin üzerine resmedilerek planlı bir şekilde çekimi sağlanır. Bu da zamandan tasarruf demektir.

Yani kısaca özetleyecek olursak film bütçesi bu aşamalara göre ayarlanır ve bu yollarla giderler düşürülür. Bütün bu süreçler filmin yapım sürecine dahil olmakla birlikle kolaylaştırıcı etkiye de sahiptir. Filmin bütçesi, bütün bu detaylar göz önünde bulundurularak yapılan muhasebe ile gelir gider dengesi sağlanmaya çalışılarak ayarlanır.

Film Bütçesi Neye Göre Ayarlanır ?” için bir yorum

  1. film bütçesi mekanların setin oyuncuların durumuna göre belirlenebilir tabi ki bunları bir çoğusu küçük noktalarda bile çok masraflı bir iştir.

Yorumlar kapatıldı.