İnsanlara En Çok Zarar Veren Hayvan Hangisidir

İnsanlar yaşam ekosistemlerini milyonlarca hayvanla paylaşmaktadır. Bazı hayvanlar insanoğlunun yaşamını kolaylaştırmakta etkili olarak fayda sağlarken bazı hayvanlar ise insan türünün yaşamını riske atabilmektedir. Yine bunların dışında bizden habersizce yaşayan çok sayıda hayvan vardır. Bazı hayvanları gözle görebilirken bazılarını mikroskop yardımıyla bile çok zor görebiliriz. Bir hayvanın kütlesel ağırlığının büyük olması demek zararlı olmadığı anlamına gelmez. Örneğin deniz ekosisteminde olmadığınız sürece tonlarca kiloluk bir balinanın size hiçbir zararı yokken ufacık bir sineğin kanında bulunan sıtma mikrobu mikroskopla görülebilecek kadar ufak olmasına rağmen sizi hasta yapabilir.

Dünyanın en zararlı 10 hayvanı

İnsanlara En Çok Zarar Veren Hayvan HangisidirDünya üzerinde insanlara zararlı çok sayıda hayvan vardır. Ancak verdikleri zararlarla tecrübe ettiğimiz bazı hayvanlar vardır. Filler, insanların dostu olarak bilinir ancak kızdıkları anda onlardan kurtulmak neredeyse imkansızdır. Mandalar, Keskin ve sivri boynuz yapısı sayesinde kurbanını yakaladığında sonuç ölüm olur. Timsahlar, özelikle tuzlu sular da yaşayan timsahlar türleri arasında çene yapısı en güçlüsüdür. Dart kurbağası, renkli vücutları sayesinde salgıladıkları toksinler ile zehirleyerek saniyeler içerisinde kurbanını öldürebilir. Aslanlar, takma adı olarak ormanların kralı ünvanı onlara boşuna verilmemiştir. Keskin pençeleriyle çok tehlikelidirler. Su aygırları ekosistemine giren hangi canlı varsa yok etme eğilimindedir. Piranalar kan kokusundan uyarılırlar ve saniyeler içerisinde kurbanına tamir edilmeyecek yaralar verirler. Beyaz köpek balığı piranalar gibi kan kokusundan beslenirler.

İnsanlara en çok zarar veren hayvan hangisidir

İnsanlara En Çok Zarar Veren Hayvan HangisidirDünya üzerindeki en zararlı hayvan kutu denizanasıdır. Bir kerede 50 kişinin ölümüne yol açabilecek kadar zehir salgılayabilirler. Ancak insanların deniz ekosistemi sürekli bir yaşam sürmemeleri dolayısı ile insanlara çok zarar veremezler. İnsanlara en çok zarar veren hayvan ise; Fierce Yılanı dır. Dünya üzerinde her yıl en fazla insan ölümüne sebebiyet veren bu canlı her yıl en az yaklaşık 50 bin insanın ölümüne yol açar.