İnternet Kafeler Çocuklar İçin Ne Kadar Uygundur

İnternet kafeler özellikle 2000’li yıllarında başlarında oyun sektörünün gelişmesiyle birlikte sayısı artışa geçen bir sektör halini almıştır. Önceleri kendini atari salonları olarak tanıtan sektör daha sonra bilgisayar ve online oyun gibi alanların açılmasıyla neredeyse tüm Türkiye’de yayılmayı başarmıştır. Oyun sektörünün bu denli popülerlik kazanması çocukları da etkileyerek internet kafelere yönelmelerine neden olmuştur. Peki, internet kafeler çocuklar için ne kadar uygundur veya onları bu yeni alışkanlıklarından uzaklaştırmalı mıyız? Sorusunu  İnternet Kafeler Çocuklar İçin Ne Kadar Uygunduryanıtlamaya çalışacağız.

Çocuklar online oyunlara olan sevgilerinden dolayı internet kafelerden ayrılmamayı tercih etmektedirler. Bu durum aileler tarafından hem çocuğunun pasifleşmesi hem de maddi olarak zarara sokmasından dolayı hoşnut karşılanmamaktadır. Çözümün eve internet ve bilgisayar almakla sağlanmadığını ve çocukların büyük bir çoğunluğunun tekrar internet kafelere oynamaya gitmesi yapılan araştırmalar neticesiyle ortaya konulmuştur.

Çocukları internet kafelerden uzaklaşmamasının en büyük nedeni orada bulunduğu ve kendi çevresindeki insanlarla yaşadığı etkileşimdir. Sosyal olarak kendini gösteremeyen çocuklar burada kendi akranlarıyla ve kendisi gibi oyuncularla tanışma ansı elde ettiği için internet kafelere gitmeye devam etmektedir.

Online Oyunların Etkisi

Burada önemli unsurlardan biri de online oyunların sürükleyiciliği ve oyunun devamının sağlanması gerektiğidir. Online oyunlar günü birlik olarak çevrimiçi olma koşulu öne sürdüğün ve bunu promosyonlar ve avantajlarla İnternet Kafeler Çocuklar İçin Ne Kadar Uygundursüsleyerek oyunun devamlı hale getirme amacı gütmektedir. Bu da özellikle çocukların oyunu bırakamamasına ve sürekli olarak bir rekabet içerisine girmesine sebebiyet vermektedir.

İnternet Kafeler ve Online Oyun Sistemi

Artık internet kafeler online oyun sistemleri kurarak ve bu oyunlarla anlaşmalar yaparak piyasa içerisinde kendini tanıtmaya çalışmaktadır. Bu tarz gelişmeler çocuğun oyundan kopamamasına ve yaşantısındaki en büyük rolün oyun olmasına neden olmaktadır. Çocukları etkileyen unsurun internet kafelerden ziyade orada oynadıkları ve vakit geçirip para ödemesini sağlayan oyunlar olduğu farkına varılması gerekmektedir.