Çocuğun Velayeti Kaç Yaşına Kadar Anneye Verilir?

Belirli durumlar vardır ve bu durumlar doğrultusunda velayetin anneye verilmesinde bir sakınca gözükmemektedir. İlk durum 2 yaşına kadar olmasıyla birlikte ikinci durum çocuğun anne duygusunu benimseyip büyüdüğü ilkokul süreci yani ilk 60 – 66 aydan başlayan çocukların yaşı ve sonrasında çocuklar genellikle anneye verilir.

 

Bebeklik sürecinden 2 yaşına kadar

Doğumdan sonra bir bebeğin kesinlikle anne ihtiyacı duyması, emzirilmesi gibi ihtiyaçlarının giderilmesi gerekmektedir. Annede eğer sağlık şartları olumlu ve maddi durum gibi bir durum var ise 2 yaşına kadar çocuğun velayeti anneye verilir. Bebeğin 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesi onun büyürken sağlığını iyi bir şekilde gelişmesini sağlarken anne sütü ile geleceğe de çocuğa yatırım yapılır. Bilindiği üzere bir bebeğin en iyi ne durumlarda sıkıntı çektiğini ve nelere ihtiyacı olduğunu en iyisini annesi bilmektedir.

 

2 yaşından okul sürecine ve ilkokulun sonuna kadar

Okul süreci öncesi bir ana okul tarzında eğitim ya da okula başlamada eğitim olarak annenin en iyi şartlar altında eğitimini sağlam yapması mümkündür. Bu yüzden anneye çocuğun okul sürecine kadar ve ilkokulun sonuna kadar velayeti verilmesinde bir mazur görülmemektedir. İlkokul ile tanışma sürecinde en büyük destek olarak yalnız hissetmemesi adına annesiyle olması o çocuğun psikolojisine katkı sağlamasıyla birlikte ilkokulun sonuna kadar çocuğun velayetinin anneye verilmesi, çocuğun eğitim sürecinin en iyi şekilde geçmesini sağlar. İstanbul ‘da velayet süreci ve velayet davaları ile ilgili avukatlardan bilgi alabilirsiniz.