E Vitamini Eksikliği

E vitamini eksikliği genelde çok az karşılaşılır, sebebi ise birçok besinde bulunması ve günlük ihtiyacın bu besinlerden yeteri kadar alabildiği için dışarıdan vitamin takviyesine çok fazla ihtiyaç duyulmaz. Ancak yaşanan bazı hastalıklar E vitaminine ihtiyacı arttırabilir bu hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz; vanijit, adet öncesi sendromu, astım hastalığı, gut hastalığı, meme kanseri, kısırlık, ağız kanseri, Senil katarakt, peptik ülser, sedef hastalığı, Skuamöz kanser, Diskinezi, migren, menopoz, diyabet, epilepsi gibi hastalıklar E vitaminde dışarıdan ihtiyaç duymaktadırlar.

E Vitamini Eksikliği

E vitamini eksikliği büyük sorunlarla karşılaşılabilir, eksik vitaminlerin takviye edilmesiyle ortadan kalkabilecek hastalıklarda olabiliyor. Vücutta E vitamini eksikse dışarıdan vücuda gelen mikroorganizmaların yaptıklarına karşı savunamaz ve buda bağışıklığı düşürür. E vitamini eksikliği hücre tahribatına neden olur ve bu durumda hastanın acil tedavi görmesi gerekmektedir, önlem alınmaz iste riskli durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Kanser hastaları ve kalp hastaları E vitaminini kullanarak hastalıklarının çok fazla yayılmasını ve ilerlemesini önlemektedir. Eğer bu hastalığı taşıyor ve E vitamini eksikli yaşıyor ise hasta hastalığı tahmin edilen çok daha hızlı yayılacaktır.

E vitamini eksikliği mide rahatsızlığı yaşayan kişilerde daha çok görüldüğü tespit edilmiştir nedeni ise vitaminin tam anlamıyla ayrıştırılamamasıdır.

E vitamini eksikliğinin belirtilerini sıralarsak; kas zayıflığı, Görme sorunları yaratabiliyor, gözlerde istem dışı hareketler oluşabiliyor, Yürüyüş sorunları gözleniyor, genel kasların zayıflaması ve hatta zaman içerisinde bu kasların erimesiyle sonlanabilir. E vitamini eksikliği genelde vücut sistemindeki direnci ve kasları etkilemektedir buda sürekli hastalarda yorgunluk halsizlik gibi etkenlere neden olmaktadır böle bir şüpheniz var ise doktorunuza giderek kan tahlili yaptırmanız yeterli olacaktır. En az altı ayda bir düzenli olarak doktor kontrolünde vitamin düzeyleri kontrol edilmeli ihtiyaç duyulur ise vitamin takviyesi yapılması gerekmektedir.