Termal Etiketlerin Özellikleri

Termal etiketler yapı itibari ile ikiye ayrılmaktadır. Hızlı bir şekilde tüketilmesi gereken ve yüzeyinde koruyucu tabaka bulunmayan etiket çeşidine eko termal etiket denilmektedir. Termal özelliğine sahip olan ve ribon kullanılmadan ısı baskısı ile yapılan etiket çeşidine de lamine termal etiket denilmektedir.

– EKO TERMAL ETİKETLERİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

       Nem, alkol, ısı, ışık gibi dış etkenlere karşı dayanıklılık göstermeyen bir etiket türüdür. Bu nedenle ömrü kısadır. 3 ya da 6 aylık bir raf ömrüne sahiptir. İvedi bir şekilde tüketilmesi gereken etiket çeşidi olarak sıcak ortamlarda kullanılmaması gerekmektedir. Dış ortam şartlarına oldukça hassastır. Raf ömrü uzun olan ürünlerde tercih edilmemesi gerekmektedir. Perakende satışlarda ve marketlerde kullanılması çok daha uygundur. Barkod yazıcılar ile kolayca baskı yapılabilmesi mümkündür. Firmanın istediği doğrultusunda istenilen ebatlarda ve sayılarda üretilme imkânı bulunmaktadır. Maliyeti oldukça düşüktür. Market ve şarküterilerde terazi etiketi olarak kullanımı daha yaygındır.

– LAMİNE TERMAL ETİKETLERİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

        Baskı sırasında ribona ihtiyaç duyulmadan baskı alınabildiği için maliyeti çok düşüktür. Uzun ömürlü termal etiket kategorisinde yer almaktadır. Yüzey kısmında koruyucu bir tabaka bulunmaktadır. Lamine termal etiketler 6-9 ay gibi bir raf ömrüne sahiptir. Isıya ve ışığa maruz kalması durumunda etiketin üzerindeki baskı gün geçtikçe uçar. Bu nedenle ısıdan ve ışıktan uzak tutulması gerekmektedir. Eko termal etikete göre fiyatı biraz daha fazladır. Uzun ömürlü olması ve kararma olmaması sebebi ile daha çok tercih edilmektedir. Ekonomik ve kullanımı çok pratik olan bir etiket türü olması ile birçok sektörde rahatça kullanımı sağlanmaktadır.